Cyklistika a turistika

Vlčí a Ledová jáma jsou pozůstatky hornické činnosti v oblasti Horní Blatné. Najdete je hned vedle sebe na úbočí Blatenského vrchu.

Vlčí jáma je skalnatá rokle o hloubce až 25 m, šířce 40 m a délce 200 m. Její dno je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují. Jáma není dílem přírody, vznikla při těžbě cínu.

Na svazích Blatenského vrchu lze sestoupit i do zálomu bývalého dolu sv. Jiří – Ledová jáma. Podle historických pramenů důl dosahoval hloubky až 50m. Než vejdete do smrkového lesa, po pravé části vedou na dno zálomu strmě dolů kamenné schody.

Trasa 40km


Božídarská rašeliniště jsou chráněná lokalita a je otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Stezka vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, které bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. Rašelina, organická hmota vznikající z rostlinných společenstev nenáročných na minerální živiny za nadbytku vody a za ztíženého přístupu vzduchu, pokrývá rozsáhlá území Krušných hor. Můžete zde vidět rašelinu ve všech fázích – nenarušenou, současně těženou a vytěženou, postupně zarůstající.

Trasa 7,5km


Klínovec (německy Keilberg, dříve též Sonnenwirbel), 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor, nejvyšší bod okresů Karlovy Vary a Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje. Jde o čtvrtou nejprominentnější českou horu.

Na vrcholové plošině se nachází v současnosti uzavřený hotel s 24 metrů vysokou rozhlednou (nově opravenou a zprovozněnou) a telekomunikační betonová věž vysoká 80 metrů. Z jižní strany vede k vrcholu lanová dráha Jáchymov – Klínovec, ze severní strany vede další lanová dráha Dámská. Rozhledna i hotel jsou nejstaršími a nejvýše položenými budovami v Krušných horách. Skiareál Klínovec je největší lyžařský areál v Krušných horách.

Trasa 12 km


Oceán je přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1969. Nachází se v Karlovarském kraji, okrese Karlovy Vary u obcí Merklín, Nejdek a Pernink. Předmětem ochrany je téměř neporušený ekosystém horského vrchoviště, včetně okrajových rašelinných a podmáčených smrčin s charakteristickými druhy flóry a fauny.

Trasa 16 km


Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Na vrcholu stojí hotel Plešivec s restaurací a veřejně přístupnou 16 metrů vysokou kamennou rozhlednou z roku 1895. Dne 28. srpna 2010 byl na vrcholu otevřen Areál Plešivec, jehož součástí jsou kromě hotelu a rozhledny také lanový park, půjčovna koloběžek a další atrakce. Na svazích hory se nachází několik sjezdovek a od roku 2020 i traily pro horská kola. Obojí obsluhuje několik lanovek.

Trasa 5,5 km